1# WYPOSAŻENIE STRZELCA

o sprzęcie, broni i akcesoriach
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tommi
Posty: 3785
Rejestracja: 2014-10-01 11:48
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

1# WYPOSAŻENIE STRZELCA

Post autor: tommi » 2022-02-25 19:41

W pierwszym odcinku chciałem opisać wyposażenie strzelca podczas treningów i zawódów

1. okulary
2. słuchawki
3. strój strzelecki

AD1.
Okulary to niezbędna rzecz jaką powinien posiadać strzelec na strzelnicy,są one wymagane podczas treningów i często podczas zawodów.
Jeśli ktoś nosi korekcyjne to temat zamyka ten temat gdyż one wystarczą.
Nie muszą to być okulary balistyczne, choć najlepiej gdyby były, ważne by chroniły oczy. Bardzo ważną funkcją jest jakość obrazu. I choć te z marketu budowlanego będą chroniły to po pewnych czasie niestety obraz będzie zamazany, a szkła porysowane co będzie skutkowało refleksami i dyskomfortem podczas strzelania.
Drugą funkcją okularów bedzie ograniczenie dopływu światła lub filtr koloryzujący. Ciemne szkła będa ograniczały dopływ światła do oka a żółte, czerwone, niebieskie będą uwydatniały poszczególne szczegóły obrazu. Kolorowe filtry powszechnie używane w fotografii więc jeśli ktoś chce się zagłębić w temat to zapraszam do lektury.
Reasumując na początek wystarczą zwykłe okulary nawet budowlane, byle by chroniły oko.

Są jednak i nie bez przyczyny kosztują dużo więcej okulary które zdecydowanie lepiej chronią oko oraz dają znacznie wyraźniejszy obraz widzianego obiektu.
Tu jednak należy przymierzyć i sprawdzić zanim się kupi. Często te droższe są po prostu trwalsze i ciężko je złamać, porysować, co się przekłada na długoletnie zadowolenie.Często w tych droższych można dokupić szkła do wkładek korekcyjnych i mieć niejako ochroną balistyczną i korekcyjną a nawet przy wymianie koloru szkieł zastosowany filtr kolorowy.

AD2.
Słuchawki to drugi element wyposażenia strzelca. Wcale nie muszą to być słuchawki aktywne a w niektórych przypadkach nawet nie moga być.
Można stosować douszne lub zewnętrzne, a te też dzielą się na aktywne i pasywne.
Mogą to być jednorazowe pianki i wkładki do uszu wielorazowe.
Tu jednak strzelec musi dobra c też sprzęt indywidualnie. Nie ma bowiem jednoznacznego przepisu na właściwy dobór.
Aktywne słuchawki dla ciekawości powiem, iż nie moga być używane na zawodach w oparciu o przepisy ISSF/PZSS w praktyce są to zawody poziomu mistrzostw polski.

AD3.
Strój strzelecki to trzecie ważne wyposażenie strzelca. I wydaje mi się że nie ma jednoznacznego przepisu na ten ekwipunek.
Jedni stosują odzież wojskową, choć na zawodach IPSC jest to zabronione oraz w zawodach PZSS. W tych pierwszych strój jest wskazany jako ubranie cywilne. WS przypadku zawodów PZSS ma to być strój sportowy (czyt. dres)
W chwili jednak gdy kształcimy się lub uczestniczymy w treningach każdy rodzaj jest dozwolony. Choć nie każdy praktyczny.
Buty muszą zapewniać stabilną postawę wiec warto stosować wojskowe lub górskie, trekkingowe. Choc w konkurencjach pistoletowych w zawodach PZSS oczywiście są zabronione gdyż buty nie moga zakrywać czyli usztywniać kostki.
Czapka czy daszek, często się przydaje, bo słoneczko ma ogromny wpływ na nasze widzenie tarczy czy przyrządów.
Rękawiczki na początek odradzam. Poza karabinem gdzie na lewym ręku (strzelec praworęczny) dopuszczona jest rękawica strzelecka a nawet wskazana.
W przypadku pistoletu na zawodach PZSS są oczywiście zabronione na ręce silnej (czyli tej z której strzelamy) bransoletki, rękawiczki, amulety, zegarki. Czyli wszystko to co mogło by usztywnić nadgarstek, choć z daleka widać że tego nie robi bo jest luźne. Zabronione i juz.

Piszę o tym żeby uświadomić was jak najlepiej od początku uczyć się strzelać a poźniej nie być zaskoczonym, lub uczyć sie strzelać na nowo.


w każdym odcinku można dyskutować lub zadawać pytania, postaram się jak najszybciej odpowiedzieć.
pozdrawiam Tommi

ODPOWIEDZ