Przyrząd do poziomowania lunety celowniczej - tańszy

o sprzęcie, broni i akcesoriach
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Paweł Hajdus
Posty: 75
Rejestracja: 2014-10-02 16:22

Przyrząd do poziomowania lunety celowniczej - tańszy

Post autor: Paweł Hajdus » 2023-02-17 16:29

Hej,

Kilka dni temu dopiąłem montaż lunety na swoim varmincie.
Długi czas zbierałem informacje jak to po bożemu zrobić i jeden z podstawowych narzędzi:

https://www.specshop.pl/product-pol-335 ... VLR-P.html

Skonstruowałem sam.

Nie wchodzą w technikalia samego montażu (różne są tu szkoły) to zmieniając pozycję krzyża w pionie i poziomie chcielibyśmy mieć pewność, że po tych dwóch osiach krzyż wędruje. Uważam, że jest to najważniejsza rzecz w całym procesie.

Gdy już się wypoziomuje samą broń (tutaj posłużyłem się elektroniczną poziomicą), to jedynie co zapewni prawidłową pozycję + to narzędzie z linku. Niestety dość drogie, a banalne w swojej (miałem w rękach).
Stworzyłem na jego bazie zdecydowanie prostszą konstrukcję, która działa identycznie:

- najtańszy statyw mikrofonowy (26zł x2 + przesyłka, ja zakupiłem jedną bo mam lampkę na takim ramieniu)
- mocna latarka (którą akurat już miałem)
- mini tablica suchościeralna (taka na markery 10zł) + magnes
- libella (7zł , chyba że jak ja umiecie zdemontować ze swojej poziomicy, choć i tu pomogłem sobie elektronicznym wydaniem)

Efekt:
Obrazek

Obrazek
(zdjęcie pokazuje złą pozycję przed ustawieniem)

Zależy nam na tym aby w całym zakresie, w obydwu osiach, krzyż był idealnie w pionie i w poziomie. Jak ustawione to skręcamy zgodnie ze sztuką i gotowe.

Mam nadzieje, że komuś się przyda, bo profesjonalne narzędzia, szczególnie te związane z hobby bywają drogie.

Paweł

Awatar użytkownika
Melchior
Posty: 14
Rejestracja: 2022-11-09 00:06

Re: Przyrząd do poziomowania lunety celowniczej - tańszy

Post autor: Melchior » 2023-07-10 22:23

Dobry pomysł! Chciałbym to zobaczyć na żywo kiedyś! Ja poziomuje wszystko na statywie strzeleckim ale i tak nie mam pewności czy wszystko jest ok a to urządzenie mogłoby wiele wyjasnić.
Gloria in excelsis Deo et in terra pax hominibus bonae voluntatis.

Awatar użytkownika
Melchior
Posty: 14
Rejestracja: 2022-11-09 00:06

Re: Przyrząd do poziomowania lunety celowniczej - tańszy

Post autor: Melchior » 2023-07-10 22:24

Szkoda że zdjęć nie można wczytać
Gloria in excelsis Deo et in terra pax hominibus bonae voluntatis.

ODPOWIEDZ