Przeprowadzka - przenosiny broni

Wszelkie pytania dotyczące dokumentów, klubu, członkostwa.
Awatar użytkownika
Paweł Hajdus
Posty: 75
Rejestracja: 2014-10-02 16:22

Przeprowadzka - przenosiny broni

Post autor: Paweł Hajdus » 2021-06-26 20:35

Cześć Forumowicze :)

W najbliższym czasie planuję przeprowadzkę (Żory->Gliwice), w związku z tym również mój arsenał będę zabierał ze sobą :)
Szafa w nowym miejscu już jest, pozostało faktycznie się przenieść, zabrać co sercu najbliższe i dopełnić papierki... i o te papiery chciałem zapytać.

W ustawie napisano tak:
"ZMIANA MIEJSCA POBYTU STAŁEGO
Osoba posiadająca pozwolenie na broń lub posiadająca broń podlegającą rejestracji, która nie wymaga pozwolenia na broń, jest zobowiązana w razie zmiany miejsca stałego pobytu zawiadomić o tym fakcie pisemnie, w terminie 14 dni od dnia zmiany miejsca stałego pobytu, organ Policji właściwy ze względu na nowe miejsce stałego pobytu – art. 26 ustawy z dnia 21.05.1999r. o broni i amunicji. Osoba, która nie dopełniła powyższego obowiązku podlega karze aresztu lub grzywny (art. 51 ust. 2 pkt 3 cyt. ustawy), a także właściwy organ Policji może takiej osobie cofnąć pozwolenie na posiadanie broni (art. 18 ust. 5 pkt 3 cyt. ustawy). "

Rozumiem co trzeba napisać i w jakim terminie, pytanie o te właściwe organy.
Poinformować trzeba kogo? Komendę Miejską Policji? Komisariat, który "opiekuje się" moją dzielnicą, czy WPA w Katowicach?

Czy ktoś się ostatnio też przeprowadzał? :)


Z góry dzięka za pomoc!

Awatar użytkownika
MarcinŁ
Posty: 521
Rejestracja: 2016-12-14 16:50
Lokalizacja: Rybnik

Re: Przeprowadzka - przenosiny broni

Post autor: MarcinŁ » 2021-06-27 05:36

Pytanie z egzaminu na patent:
Osoba posiadająca pozwolenie na broń jest obowiązana w razie zmiany miejsca zamieszkania zawiadomić o tym fakcie pisemnie organ Policji, właściwy ze względu na nowe miejsce zamieszkania w terminie:

odp.: 14 dni od dnia zmiany miejsca zamieszkania
Trochę wstyd nie wiedzieć :oops:

Mirox
Posty: 32
Rejestracja: 2015-04-05 21:25

Re: Przeprowadzka - przenosiny broni

Post autor: Mirox » 2021-06-27 08:07

Sprawa jest zasadniczo prosta. Z ustawy o broni i amunicji jasno wynika, że organem, który jest "zamieszany" w wydawanie pozwoleń jest komendant wojewódzki (w praktyce WPA tegoż komendanta). Idąc tym tropem powiadamiasz tegoż komendanta, a w praktyce WPA zgodnie z miejscem stałego pobytu.
A tak poza tymi wywodami, to przeprowadzałem się i napisałem krótkie pisemko do WPA w Katowicach i od 10 lat nikt tego nie zakwestionował, więc w praktyce się to sprawdziło.

Awatar użytkownika
kokon
Posty: 317
Rejestracja: 2017-03-19 11:11

Re: Przeprowadzka - przenosiny broni

Post autor: kokon » 2021-06-27 13:05

Obcy pisze:
2021-06-27 05:36
Pytanie z egzaminu na patent:
Osoba posiadająca pozwolenie na broń jest obowiązana w razie zmiany miejsca zamieszkania zawiadomić o tym fakcie pisemnie organ Policji, właściwy ze względu na nowe miejsce zamieszkania w terminie:

odp.: 14 dni od dnia zmiany miejsca zamieszkania
Trochę wstyd nie wiedzieć :oops:
Marcin, ale w tym pytaniu i odpowiedzi nadal nie doprecyzowano, co to za organ policji, a tego dotyczą wątpliwości.
IMO organem właściwym jest komendant wojewódzki, bo to on wydawał pozwolenie.
W przypadku broni pneumatycznej byłby to komendant powiatowy.
W przypadku Żor i Gliwic właściwy nowy jest taki sam jak stary ;)

darekj
Posty: 425
Rejestracja: 2016-08-10 21:21

Re: Przeprowadzka - przenosiny broni

Post autor: darekj » 2021-06-28 08:57

Sprawa jest prosta, piszesz pismo do WPA w tym województwie do którego się przeprowadzasz że zmieniłeś miejsce zamieszkania, w Twoim przypadku to WPA Katowice.
Podajesz: imię nazwisko, pesel, numer decyzji pozwolenia na broń i nowy adres, starego adresu nie podajesz. Pakujesz w kopertę i wysyłasz pocztą najlepiej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. I temat załatwiony.

Awatar użytkownika
Paweł Hajdus
Posty: 75
Rejestracja: 2014-10-02 16:22

Re: Przeprowadzka - przenosiny broni

Post autor: Paweł Hajdus » 2021-06-28 09:48

Dzięki Darek za odpowiedź, właśnie tak chciałbym to załatwić :)

Pytanie co z adresem w książeczce z pozwoleniem ? Trzeba to też im dać do poprawki ?

EDIT: Sam odpowiadam na swoje pytanie, Pani w WPA powiedziała by podesłać lub podjechać z książeczką by naniosła poprawkę

LukasK
Posty: 267
Rejestracja: 2017-03-08 10:43

Re: Przeprowadzka - przenosiny broni

Post autor: LukasK » 2021-06-30 12:49

Przerabiałem temat krótko po uzyskaniu pozwolenia. Więc potwierdzam to co inni piszą.
Proste pismo (jak pamiętam nawet łączyłem z rejestracją broni wtedy), książeczki poprawiają (w końcu za nie nie płaci się to można kreślić :P).

ODPOWIEDZ