Rykoszet

wszystko co nie koniecznie dotyczy naszej społeczności
Andrzej
Posty: 25
Rejestracja: 2015-12-08 22:47

Rykoszet

Post autor: Andrzej » 2015-12-19 22:29

Cześć,

Miałem okazję uczestniczyć w dwóch ostatnich treningach klubowych na strzelnicy. Bardzo mi się podobało i dużo się nauczyłem. Z racji swojego zawodu zauważyłem, że można by poprawić to i owo, żeby wszystkim żyło się lepiej :) To i owo to wszystkim będące uciążliwym rozliczanie się z kosztów amunicji. Wpadłem na pomysł, żeby przygotować aplikację, która ułatwi wszystkim życie, czyli zminimalizuje czas spędzony na "księgowości". Siadłem i w sumie napisałem ją, ale niestety za krótko jestem z Wami i potrzebuję konsultacji. Może przedstawię tutaj, jak to widzę.

1. Aplikacja ma być prosta, intuicyjna i szybka w użyciu.
2. Aplikacja NIE MA ZASTĄPIĆ zgodnej z prawem ewidencji amunicji, a jedynie wspomóc w rozliczaniu uczestników szkolenia przez osobę odpowiedzialną za amunicję na strzelnicy (taki specjalny kalkulator)
3. Użycie w 99% polegać będzie na klikaniu w gotowe pozycje. Czyli przyciski konkretnych rodzajów amunicji i dla 1,3,5,10,20,50,100 szt. tejże + ewentualnie możliwość wpisania z ręki. Czyli w lwiej części przypadków wydanie amunicji konkretnej (wpisanej wcześniej do aplikacji) osobie sprowadzać się będzie do 3 kliknięć (1 w osobę, 2 w rodzaj amunicji, 3 w ilość amunicji)
4. Przy wpisaniu osoby będzie można od razu wpisać, ile kasy dała na początek (przedpłata)
5. Na końcu osoba odpowiedzialna za amunicję ma podgląd na to, kto, co i za ile wystrzelał oraz ile jest winien lub ile trzeba mu oddać.
6. Możliwość zapisu w przystępnym formacie (może druku).
7. Aplikacja będzie opatrzona logiem LOK Rybnik
8. Aplikacja na licencji BeerWare lub innej korzystnej dla klubu :)

Moje pytania:
1. Czy liczba rodzajów amunicji używanych podczas treningów jest ograniczona (AK47, Sport, Shotgun ?)
2. Jeżeli tak, to proszę wymienić w odpowiedzi z nazwy rodzaje amunicji, które powinny być do dyspozycji.
3. Co Wy na to?

Jutro udostępnię pierwszą wersję dla chętnych do testów.
To będzie zwykła aplikacja na system Windows. Jeżeli się uda, to można pomyśleć o wersji na tableta/telefon.

P.S. Nie jestem księgowym :)

Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 2037
Rejestracja: 2014-10-01 13:43

Re: Rykoszet

Post autor: TommyT » 2015-12-19 23:01

Cześć,
cenna inicjatywa, ale...
Nie będąc na tych treningach, nie bardzo wiem na czym polegał problem który skłonił Cię do tego.
Mogę się tylko domyślać :lol:
Nie do końca da się "zafiksować" ilości i ceny, bo ilości się zmieniają pomiędzy treningami, a ceny też zależą od ceny zakupu, a ostatnio np. 7.62 poszybowało w kosmos i w dodatku praktycznie nie do dostania.
Osobiście zakończył bym sprawę na kalkulatorze w telefonie+kawałek kartki, bo jeśli z tym ktoś sobie słabo radzi to raczej nie będzie sobie lepiej radził z aplikacją w której trzeba wpisać parametry, może nazwiska (rozliczenie przedłaty?) etc. Za dużo klikania IMHO.
Ale skoro napisana :) to potestujemy :)

Awatar użytkownika
Bogdan
Posty: 919
Rejestracja: 2014-10-17 08:54

Re: Rykoszet

Post autor: Bogdan » 2015-12-19 23:16

Jestem bardzo ciekawy Twojej aplikacji, chętnie ją wypróbuję. Niezależnie od jej dalszego losu, bardzo, ale to bardzo podoba mi się Twój sposób rozumowania. Przyszedłeś popatrzyłeś i już przedstawiasz gotowy do konsultacji projekt. Dzięki takim inicjatywom tylko przez ostatnie dwa miesiące wyremontowaliśmy strzelnicę, mamy gotowy do druku kalendarz, zorganizowaliśmy dwa poważne kursy jesteśmy w trakcie organizacji wielu nowych inicjatyw. Dla mnie bomba.

Andrzej
Posty: 25
Rejestracja: 2015-12-08 22:47

Re: Rykoszet

Post autor: Andrzej » 2015-12-20 12:53

TommyT pisze:Cześć,
cenna inicjatywa, ale...
Nie będąc na tych treningach, nie bardzo wiem na czym polegał problem który skłonił Cię do tego.
Mogę się tylko domyślać :lol:
Nie do końca da się "zafiksować" ilości i ceny, bo ilości się zmieniają pomiędzy treningami, a ceny też zależą od ceny zakupu, a ostatnio np. 7.62 poszybowało w kosmos i w dodatku praktycznie nie do dostania.
Osobiście zakończył bym sprawę na kalkulatorze w telefonie+kawałek kartki, bo jeśli z tym ktoś sobie słabo radzi to raczej nie będzie sobie lepiej radził z aplikacją w której trzeba wpisać parametry, może nazwiska (rozliczenie przedłaty?) etc. Za dużo klikania IMHO.
Ale skoro napisana :) to potestujemy :)
Na treningach jest ostatnio po kilkanaście osób, które należy pomnożyć przez ilość rodzajów broni i ilość wydawań amunicji. Np historia z wczoraj. Karabinek sportowy: najpierw Jarek wydał każdemu po 5 naboi, potem po 10, potem znów po 5 i znowu po dziesięć, ktoś tam jeszcze wziął ekstra lub doszedł później i nie załapał się na pierwsze wydawanie. Następnie strzelba. Najpierw wszyscy wzięli po 5 szt (niektórzy odrazu zapłacili za 10 szt). Potem kto chciał mógł sobie jeszcze dokupić... I w ten sposób trener zamiast trenować zajmuje się księgowością, a klubowicze zamiast strzelać stoją w kolejce.

Andrzej
Posty: 25
Rejestracja: 2015-12-08 22:47

Re: Rykoszet

Post autor: Andrzej » 2015-12-20 13:38

Bogdan pisze:Jestem bardzo ciekawy Twojej aplikacji, chętnie ją wypróbuję. Niezależnie od jej dalszego losu, bardzo, ale to bardzo podoba mi się Twój sposób rozumowania. Przyszedłeś popatrzyłeś i już przedstawiasz gotowy do konsultacji projekt. Dzięki takim inicjatywom tylko przez ostatnie dwa miesiące wyremontowaliśmy strzelnicę, mamy gotowy do druku kalendarz, zorganizowaliśmy dwa poważne kursy jesteśmy w trakcie organizacji wielu nowych inicjatyw. Dla mnie bomba.
Hej
poniżej link do pierwszej wersji
http://novik.eu/rykoszet.zip

Instrukcja obsługi.
Pierwszy przycisk dodaje osobę i pozwala uzupełnić jej stan konta (czyli np. od razu da np. 100zł).
Osobę i stan jej banku można edytować poprzez dwukrotne kliknięcie prawym przyciskiem na osobie.
Drugi przycisk pokazuje ceny i rodzaje amunicji (można dodawać poprzez edycję pliku Bullets.xml, ale na razie lepiej tego nie robić)
Trzeci przycisk zapisuje wszystkie dane w we wskazanym pliku na dysku
Czwarty przycisk wczytuje wszystkie dane z pliku.

Po kliknieciu lewym przyciskiem na osobie, pojawi się okienko gdzie można sprawdzić ile i jakiej ten ktoś zużył amunicji, oraz wydać mu nową.

No i to wszystko. Aplikacja nie korzysta z sieci, nie powinna mieć też żadnych wirusów (ale sprawdźcie, może ja mam a nie wiem, mój antywirus aktualizowany dzisiaj nic nie wykrył)
Praktycznie można by z tego już teraz korzystać.

Awatar użytkownika
kjakubiak
Posty: 73
Rejestracja: 2015-07-30 22:15
Lokalizacja: Pszów

Re: Rykoszet

Post autor: kjakubiak » 2015-12-20 16:44

Hej,
Bardzo fajna aplikacja, myślę jednak że fajnie gdyby było to w wersji na komórkę i mimo wszystko było to synchronizowane do bazy gdzieś w sieci. Patrząc trochę bardziej dalekowzrocznie może warto usiąść i spróbować zbudować moduł do naszej klubowej strony (lub aplikację pod androida) który spełniał by tą funkcjonalność?

Dla aplikacji mobilnej można by znaleźć kilka dodatkowych zastosowań jako chociażby klubowy kukuruźnik. Zastosowań pewnie znalazłoby się więcej. Mogę pomóc w temacie niestety nie bardzo mam czas uczyć się Android SDK więc jeżeli ci się chce to chętnie pomogę. Infrastrukturę pod aplikację/bazę mogę skombinować.
Pozdrawiam
Kamil

Andrzej
Posty: 25
Rejestracja: 2015-12-08 22:47

Re: Rykoszet

Post autor: Andrzej » 2015-12-20 22:47

kjakubiak pisze:Hej,
Bardzo fajna aplikacja, myślę jednak że fajnie gdyby było to w wersji na komórkę i mimo wszystko było to synchronizowane do bazy gdzieś w sieci. Patrząc trochę bardziej dalekowzrocznie może warto usiąść i spróbować zbudować moduł do naszej klubowej strony (lub aplikację pod androida) który spełniał by tą funkcjonalność?

Dla aplikacji mobilnej można by znaleźć kilka dodatkowych zastosowań jako chociażby klubowy kukuruźnik. Zastosowań pewnie znalazłoby się więcej. Mogę pomóc w temacie niestety nie bardzo mam czas uczyć się Android SDK więc jeżeli ci się chce to chętnie pomogę. Infrastrukturę pod aplikację/bazę mogę skombinować.
1. Piszę tylko w .net, czyli WinForms, Metro i telefony z Windows. Wydaje mi się, że najprzyjemniej i najszybciej pracowałoby się na interfejsie Metro i tablecie. Taki tablet to 200-300 zł. Mógłby po prostu leżeć w budynku na strzelnicy na stale.
2. Można by było zrobić apkę sieciową, tylko po co? To nie może zastąpić formalnego zarządzania amunicją, a i nikogo pewnie nie obchodzi, że Kowalski wystrzelał 20 naboi z Kałasza w zeszłym tygodniu. W momencie kiedy trening się kończy, a wydający amunicję nie widzi, że ktoś z czymś zalega, całe dane można wyrzucić do kosza (zapisywanie dodałem na wszelki wypadek)

Bardziej bym się skupił na tym, żeby skrócić do minimum czas potrzebny na operowanie tym "kalkulatorem". Najwięcej czasu zajmuje...wpisanie osoby do listy. Teoretycznie, każdy na wejściu sam mógłby się dopisać. Tu słabym elementem jest telefon, ciężko się wpisuje, no i mooże nie każdy chce dawać kilkunastu osobom telefon z prywatnymi danymi do klikania. Wyobraź sobie taki dotykowy ekran i interfejs jaki mają w restauracjach. To jest szybkie i intuicyjne. Tylko niestety drogie.

Andrzej
Posty: 25
Rejestracja: 2015-12-08 22:47

Re: Rykoszet

Post autor: Andrzej » 2015-12-20 23:00

Bogdan pisze:Jestem bardzo ciekawy Twojej aplikacji, chętnie ją wypróbuję. Niezależnie od jej dalszego losu, bardzo, ale to bardzo podoba mi się Twój sposób rozumowania. Przyszedłeś popatrzyłeś i już przedstawiasz gotowy do konsultacji projekt. Dzięki takim inicjatywom tylko przez ostatnie dwa miesiące wyremontowaliśmy strzelnicę, mamy gotowy do druku kalendarz, zorganizowaliśmy dwa poważne kursy jesteśmy w trakcie organizacji wielu nowych inicjatyw. Dla mnie bomba.
Mam kupę pomysłów. Na początek załatwiłbym trochę gruzu i zasypał te straszne dziury po drodze do strzelnicy. Za każdym razem po treningu muszę jeździć na myjnię, a akurat jest to czas kiedy wszyscy myją samochody :lol: Jestem gotów dofinansować materiały i pomóc w łataniu. Pewnie trzeba by było zgody leśniczego.

WJ_1975
Posty: 207
Rejestracja: 2015-09-20 09:33

Re: Rykoszet

Post autor: WJ_1975 » 2015-12-20 23:53

Do Bogdana, mam coś takiego w Excelu, zlicza kwoty i ilość amunicji. Pokażę Ci to jutro jak się spotkamy.

Andrzej
Posty: 25
Rejestracja: 2015-12-08 22:47

Re: Rykoszet

Post autor: Andrzej » 2015-12-21 00:53

WJ_1975 pisze:Do Bogdana, mam coś takiego w Excelu, zlicza kwoty i ilość amunicji. Pokażę Ci to jutro jak się spotkamy.
Jak najbardziej arkusz jest na miejscu i szczerze mówiąc, aplikacja tylko szybkością i wygodą obsługi może z nim konkurować. W biurze owszem. Nie jestem pewien jednak czy w warunkach polowych będzie najlepszym rozwiązaniem. Trzeba klikać w małe excelowe pola i wpisywać dane, przydało by się krzesło, myszka, trochę cienia i okulary. Oczywiście można też stworzyć arkusz z makrami, przyciskami itp. który stanie się tak naprawdę aplikacją. Jednak lepiej w tym przypadku stworzyć po prostu aplikację, która pobije arkusz w kwestiach dopasowania, wygody, czytelności i szybkości obsługi. Arkusz zaproponowałbym do zarządzania amunicją w biurze. W magazynie z amunicją leży komp i nic więcej niż zwykły arkusz nie jest tam potrzebne. Zresztą jest wiele darmowych aplikacji do zarządzania magazynem.

ODPOWIEDZ