Jak dokarmiać ptaki

wszystko co nie koniecznie dotyczy naszej społeczności
Awatar użytkownika
tommi
Posty: 3785
Rejestracja: 2014-10-01 11:48
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Jak dokarmiać ptaki

Post autor: tommi » 2020-12-06 14:20

Koleżanki część z was wie że ptaki top moja druga pasja, ale nie tylko ja się tym lubię zajmować wiec zachęcam do współpracy szersze grono osób.
Okres zimowy to często czas gdzie przypominamy sobie o zwierzętach dziko żyjących, często w szkole powstaje temat budowy karmnika. I to jest super bo każda inicjatywa jest chwalebna.
Jednak nie każdy wie czym karmić i często robi to źle a te złe nawyki trzeba edukować.

Chleb i odpadki z kuchni to nie najlepszy produkt na dokarmianie ptaków, z całą pewnością chleb pokryty pleśnią. Ona te ptaki prędzej czy później zabije, nawet czerstwy chlebek tez ma negatywny wpływ na żołądki ptasie bo zawiera sól.
Ważne też jest to, że jeśli podejmiemy temat karmienia to musimy go prowadzić przez cały okres dokarmiania np jak leży śnieg, gdzie ptaki mają ciężko pozyskać pokarm. W chwili gdy mamy pogodę jak obecnie (+12st C) dokarmianie jest zbyteczne, ptaki sobie doskonale dają radę same.

Karmnik to domek z zadaszeniem, który umożliwi nam posprzątanie starego pokarmu często właśnie okrytym pleśnią i zmieszany z odchodami, wiec nie może być zamocowany na stałe. U mnie nie ma zadaszenia a na kantówce wbitej w ziemię na wysokości ok 1metra mam położoną podstawkę z donicy o szerokości ok 40cm, i tam wysypuje pokarm.
Paśnik to moga być koszyczki czy kubeczki w których umieszczone są np kule z ziarnami, czy orzechami.
Może to też być słonina, ale co ważne musi być surowa, w żadnym wypadku wędzona czy solona.

można też samemu przygotować takie paśniki, ja do puszki podtynkowej na gniazdko elektryczne wpycham smalec mieszany ze słonecznikiem, smalec najzwyklejszy i słonecznik rzecz jasna też jako nasiona paszowe, żadne prażone. całośc na drucie czy sznurku na wieszamy na drzewach, krzewach, tak żeby koty nie potrafiły upolować ptaków.

Słonecznik wydaje się być jedną z najlepszych pasz dla ptaków dostarcza wszystkiego co niezbędne do uzupełnienia zapasów zimowych. są też dostępne w sklepach mieszanki dla ptaków, ale jak zaobserwowałem najlepiej cieszy powodzeniem się słonecznik. Ja zmieniłem miejsce kupowania słonecznika i obecnie kupuje w sklepie dla rolników w Jejkowicach na ul Dworcowej, 1 kg kosztuje 3.30zł, można kupować dowolną ilość, dla mnie najlepszy jest worek 20 kg na jakiś czas wystarczy. Można też szukać paszy w sklepach dla hodowców gołębi.

Może wasze dzieciaki zainteresują się przyrodą a w szczególności ptakami i na wiosnę zbudujemy parę budek legowych i powiesimy je na drzewach w okolicy strzelnicy? będzie to miało pozytywny wytłumaczenie częstego przebywania was na strzelnicy?
A może zorganizujemy konkurs dla tych co zbudują budki lęgowe np zespól klubowicz + syn lub wnuczek a może nawet być kumpel szwagra.:) ważne by budki powstały dla ptaków. nagrodą może być .............. ustalimy gdy zainteresują sie chętni
Załączniki
dzięcioły.jpg
dzięcioły.jpg (39.67 KiB) Przejrzano 1322 razy
goście w karmniku.jpg
(65.89 KiB) Nie pobierany
jak rozpoznać ptaki .jpg
(68.43 KiB) Nie pobierany
jak dokarmiać ptaki.jpg
(86 KiB) Nie pobierany
pozdrawiam Tommi

Awatar użytkownika
tommi
Posty: 3785
Rejestracja: 2014-10-01 11:48
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Jak dokarmiać ptaki

Post autor: tommi » 2020-12-06 14:22

w zależności od pory dnia można spotkać usłyszeć różne ptactwo, czasem według tego można określić porę dnia w przybliżeniu
prezentuje ptasi zegar
Załączniki
zegar ptasi.jpg
(919.17 KiB) Nie pobierany
pozdrawiam Tommi

Awatar użytkownika
kirs
Posty: 1170
Rejestracja: 2014-10-01 11:25

Re: Jak dokarmiać ptaki

Post autor: kirs » 2020-12-06 20:57

ma sens montowanie karmika na balkonie? 2 piętro, wokół niska zabudowa, w pobliżu jest trochę zielonych terenów
-= si vis pacem, para bellum =-

Awatar użytkownika
tommi
Posty: 3785
Rejestracja: 2014-10-01 11:48
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Jak dokarmiać ptaki

Post autor: tommi » 2020-12-07 08:17

oczywiście, mnóstwo ptaków z terenów leśny przeszło do miejskich i na tym bazuje,
zamontuj a zdziwisz się ile ptaków będzie karmnik odwiedzało regularnie
pozdrawiam Tommi

Awatar użytkownika
Mumin
Posty: 170
Rejestracja: 2019-03-15 23:09
Lokalizacja: Knurów

Re: Jak dokarmiać ptaki

Post autor: Mumin » 2021-03-24 15:08

Ogólny brak dobrych wiadomości, więc chociaż taka: https://wyborcza.pl/7,75400,26913512,ka ... atach.html

Awatar użytkownika
tommi
Posty: 3785
Rejestracja: 2014-10-01 11:48
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Jak dokarmiać ptaki

Post autor: tommi » 2021-03-24 17:07

Ostatni, ktorzy je widzieli musza się cieszyć
pozdrawiam Tommi

kamiloos57
Posty: 25
Rejestracja: 2017-11-15 16:21

Re: Jak dokarmiać ptaki

Post autor: kamiloos57 » 2021-03-25 12:53

My w domu wywieszaliśmy kawałek słoniny na wysokości okna i można było podziwiać różna ptaki.

Ale i tak nic nie przebije drzewa orzecha włoskiego obok domu. Wiewiórki regularnie wchodził na gałąź na wysokości okna i dosłownie obserwowałem jest z 3-4 metrów. Dokarmiającw zimie, warto też pamiętać i o nich ;)

Awatar użytkownika
tommi
Posty: 3785
Rejestracja: 2014-10-01 11:48
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Jak dokarmiać ptaki

Post autor: tommi » 2021-03-25 15:40

wiewiórka czasem się u mnie pojawia, ale rzadko, jesli chodzi o słonicę to dobry sposób jednak trzeba pamiętać bu nie była solona czy wędzona, sól bowiem szkodzi poważnie ptakom

obecnie przez dokarmianie świerki są oblegane przez ok 30 par czyży, do spółki z wróblami
pozdrawiam Tommi

Awatar użytkownika
kirs
Posty: 1170
Rejestracja: 2014-10-01 11:25

Re: Jak dokarmiać ptaki

Post autor: kirs » 2021-04-03 18:18

budka - czyszczenie i prace dekarskie
-= si vis pacem, para bellum =-

ODPOWIEDZ